۱۰ استارتاپ برتر فناوری هوش مصنوعی که در سال ۲۰۲۳ باید دنبال کنید

با توجه به اینکه هوش مصنوعی به طور فزاینده ای محرک نوآوری و رشد در بخش فناوری است، مجله دوربینه به ۱۰ استارتاپی می پردازد که امسال باید به آنها توجه کرد.

با ظهور فن آوری چت بات ها مانند ChatGPT که توجه شرکت های بزرگ فناوری را برانگیخته است، هوش مصنوعی همچنان یک محرک اصلی نوآوری و رشد در صنعت فناوری است.

با توجه به اینکه سال ۲۰۲۳ به نیمه رسیده، آگاهی کسب و کارها از امیدوار کننده ترین استارت آپ های هوش مصنوعی و تأثیر بالقوه آنها بر صنایع مختلف کاملاً ضروری است.

مجله دوربینه به ۱۰ استارت آپ برتر فناوری هوش مصنوعی برای دنبال کردن در سال ۲۰۲۳ نگاهی انداخته است.

۱۰: Vicarious

Vicarious یک استارت آپ هوش مصنوعی است که در حال توسعه فناوری پیشرفته برای بهبود یادگیری ماشینی و روباتیک است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی این شرکت می‌توانند از تجربه یاد بگیرند و قادر به حل مسائل پیچیده هستند و این امکان را برای روبات‌ها فراهم می‌کنند تا عملکردهای پیشرفته‌تری را انجام دهند. این شرکت بیش از ۲۵۰ میلیون دلار از سوی سرمایه گذارانی مانند جف بزوس، ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و سامسونگ حمایت شده است. سال گذشته Vicarious توسط Intrinsic، یک شرکت روباتیک و هوش مصنوعی در Alphabet خریداری شد.

۹: Cognitivescale

Cognitivescale یک استارت آپ رایانش ابری و هوش مصنوعی است که صنعت خدمات مالی را متحول می کند. با پشتوانه بیش از ۱۰۰ اختراع ثبت شده در زمینه هوش مصنوعی، و پلتفرم هوش مصنوعی Cortex تمجید شده به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا رویه های تصمیم‌گیری قابل اعتماد هوشمند را در فرآیندهای تجاری القا کنند و بینش‌های کاملا شخصی‌شده را به بیش از ۱۰۰ میلیون مشتری ارائه دهند.

CognitiveScale که مقر آن در آستین، تگزاس است، توسط مجمع جهانی اقتصاد به دلیل تأثیر مثبت بر تجارت و جامعه از طریق هوش مصنوعی شناخته شده است. این شرکت توسط سرمایه‌گذاری Norwest Venture Partners، Intel Capital، IBM، Westly Group، M12 (Microsoft Ventures)، Anthem و USAA حمایت میشود.

۸: Viz.ai

Viz.ai از هوش مصنوعی برای تسریع در روند مراقبت‌های درمانی، کاهش تأخیرهای سیستمی بین بیماران و درمان‌های نجات‌بخش استفاده می‌کند. این روشی نوآورانه برای استفاده از فناوری برای تغییر گردش کار بالینی و مراقبت از بیمار است.

این شرکت که در سانفرانسیسکو، تل‌آویو، پرتغال و آمستردام واقع شده است، در فهرست استارت‌آپ‌های میلیارد دلاری بعدی فوربس ۲۰۲۱ از ۲۵ استارت‌آپ با پشتوانه سرمایه‌گذاری و سریع‌ترین رشد قرار گرفته است و برای سه سال متوالی در فهرست فوربس AI ۵۰ قرار داشته است.

۷: Shield AI

Shield AI یک شرکت هوش مصنوعی است که در سال ۲۰۱۵ با ماموریت محافظت از اعضای سازمان های خدماتی و مردم عادی با سیستم های هوشمند تأسیس شد. سیستم خودران Hivemind این شرکت اولین و تنها خلبان هوش مصنوعی خودگردان است که از سال ۲۰۱۸ در میدان نبرد استفاده میشود. Hivemind به تیم های ضربت در اجرای ماموریت های مختلف از پاک سازی یک اتاق گرفته تا جنگنده های F-16 کمک میکند. Shield AI با حمایت وجوه رده بالای Silicon Valley VC در فهرست AI 50 و بهترین استارت آپ فوربس، ۱۰۰ شرکت برتر هوش مصنوعی CB Insights و نوآورترین شرکت های Fast Company قرار گرفته است.

۶: Deep 6 AI

Deep 6 AI یک استارت آپ هوش مصنوعی مراقبت های بهداشتی است که در روش تشخیص و درمان بیماران توسط متخصصان پزشکی انقلابی ایجاد کرده است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی این شرکت می‌توانند مقادیر زیادی از داده‌های پزشکی را تجزیه و تحلیل کنند و به متخصصان پزشکی کمک کنند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند و نتایج بیمار را بهبود بخشند.

هوش مصنوعی Deep 6 که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، مأموریت دارد تا درمان های حیاتی را سریعتر به بیماران ارائه دهد. هوش مصنوعی آن داده‌های بالینی بلادرنگ را، ساختاریافته یا بدون ساختار، استخراج می‌کند تا بیماران را با کارآزمایی‌های بالینی مطابقت دهد.

۵: Databricks

شرکت هوش مصنوعی و داده، Databricks، در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد و اولین (و تنها) پلت فرم lakehouse در فضای ابری در جهان است. Databricks بهترین انبارهای داده و دریاچه های داده را ترکیب می کند تا یک پلت فرم باز و یکپارچه برای داده ها و هوش مصنوعی ارائه دهد. Databricks با فناوری مجهز به هوش مصنوعی خود به بیش از ۵۰۰۰ سازمان در سراسر جهان از جمله ABN AMRO، Condé Nast، H&M Group، Regeneron و Shell خدمات ارائه می دهد. این شرکت‌ها برای فعال کردن مهندسی داده در مقیاس عظیم، علم داده‌های مشترک، چرخه کامل یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل تجاری به Databricks متکی هستند.

۴: Stability AI

Stability AI، یک استارت‌آپ هنرهای بصری مبتنی بر هوش مصنوعی که یک ابزار هوش مصنوعی باز را برای ایجاد تصاویر بر اساس ورودی متن طراحی و پیاده‌سازی می‌کند.

این شرکت بودجه توسعه سیستم‌های منبع باز موسیقی و تولید تصویر مانند Dance Diffusion و Stable Diffusion را تامین می‌کند.

عماد مستق در سال ۲۰۲۰ بخاطر علاقه شخصی به هوش مصنوعی و آنچه که او به عنوان فقدان “سازمان یافتگی” در جامعه هوش مصنوعی منبع باز توصیف می کند، هوش مصنوعی Stability را پایه گذاری کرد. اکنون آنها مجموعه ای متشکل از بیش از ۴۰۰۰ پردازنده گرافیکی Nvidia A100 دارند که در AWS کار می کنند و از آنها برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی استفاده می کنند.

هوش مصنوعی Stability قصد دارد با ایجاد مدل‌های «خصوصی» برای مشتریان و دسترسی به آنها از طریق DreamStudio (یک پلتفرم و API) درآمد کسب کند.

۳: Landing AI

Landing AI راه‌حل‌های هوش مصنوعی آماده استقرار و برنامه‌های تحول سازمانی را برای مشتریان در سراسر جهان فراهم می‌کند.

این شرکت که توسط دکتر اندرو نگ، یکی از بنیانگذاران Coursera، دانشمند ارشد سابق بایدو، و رهبر موسس Google Brain تأسیس شده است، در موقعیتی قرار دارد که به کسب و کارها کمک کند پروژه های هوش مصنوعی خود را با موفقیت از اثبات مفهومی به تولید در مقیاس کامل منتقل کنند.

این به مشتریان کمک می کند تا با استفاده از ابزارهای توانمندسازی، به ارزش تجاری و عملیاتی بینش رایانه پی ببرند. محصول شاخص این شرکت LandingLens است، یک پلت فرم MLOps سازمانی که گردش کار سرتاسری را برای ساخت، تکرار و عملیاتی کردن راه‌حل‌های بازرسی بصری مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می‌کند.

۲: Observe.AI

Observe.AI ابزارهای زبان طبیعی را برای ردیابی مکالمات صوتی و متنی ارائه می دهد. پلتفرم نیروی کار هوشمند آن، مراکز تماس را با تعبیه هوش مصنوعی در مکالمات مشتری، بهینه‌سازی عملکرد Agent، و خودکارسازی فرآیندهای تکرارپذیر که درآمد و حفظ درآمد را افزایش می‌دهند، متحول می‌کند.

تا به امروز، Observe.AI با آخرین دور سرمایه گذاری سری C خود در سال ۲۰۲۲، ۲۱۳ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. در اوایل امسال، زمانی که ۱۲۵ میلیون دلار جمع آوری کرد، این شرکت توضیح داد که این پول برای ادامه ساخت فناوری خود. و ورود به بازارهای بیشتر استفاده خواهدکرد.

۱: OpenAI

OpenAI که در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی غیرانتفاعی هوش مصنوعی توسط ایلان ماسک، سام آلتمن و دیگران تأسیس شد، اکنون متشکل از شرکت انتفاعی OpenAI LP و شرکت مادر آن، OpenAI Inc غیرانتفاعی است. این شرکت هوش مصنوعی تحقیقات بنیادی و بلندمدت برای ایجاد هوش مصنوعی عمومی ایمن (AGI) انجام میدهد.

در سال ۲۰۲۱، OpenAI مدل DALL-E را منتشر کرد، یک مدل یادگیری عمیق که می‌تواند تصاویر دیجیتالی را از توضیحات زبان طبیعی به نام « prompts» تولید کند و مفاهیم، ویژگی‌ها و سبک‌ها را ترکیب کند.

در نوامبر ۲۰۲۲، OpenAI  پلتفرم ChatGPT را راه‌اندازی کرد، یک چت با هدف پاسخگویی به سوالات، ترجمه و تولید متن بداهه به زبان طبیعی. در پنج روز اول به بیش از یک میلیون ثبت‌نام رسید و درآمد ۲۰۰ میلیون دلاری برای سال ۲۰۲۳ و یک میلیارد دلاری برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرد. در ژانویه،. برای تسریع پیشرفت های هوش مصنوعی برای اطمینان از اینکه این مزایا به طور گسترده با جهان به اشتراک گذاشته می شود، مایکروسافت تمدید همکاری بلندمدت خود با OpenAI را از طریق سرمایه‌گذاری چند ساله و چند میلیارد دلاری اعلام کرد

مشاوره آنلاین